چرا باید تعمیرات ایسیو را بیاموزیم ؟

برای ورود حرفه ای به بازار کار تعمیرات ECU


با توجه به افزایش بسیار زیاد تولید و مونتاژ انواع خودرو ایرانی و خارجی و استقبال مردم ایران برای خرید خودرو شخصی .که د رطی سال های آینده به 50 میلیون خودرو خواهد رسید، به این نکته باید اشاره کنیم که عمر مفید خودروها بر اساس استاندارد جهانی بین 5 تا 10 سال است ولی در کشور ما خودروها به طور میانگین بین 15 تا 25 سال مورد استفاده قرار می گیرند که در نتیجه به علت استفاده طولانی مدت از خودرو و به وجود آمدن اصطحلاک و هزینه، سرانه تعمیرات در کشور ما در مقایسه با متوسط جهانی بیشتر است و از مشاهدات میدانی نیز می توان به این نتیجه رسید بازارخدمات پس از فروش خودرو همچنان پایدار خواهد بود. در این میان تعمیرات ایسیو در کشور به دلیل پیشرفت تکنولوژی و رفتن به سوی خودروهای انژکتوری و تخصصی شدن این رشته و خرابی ها و کمبود این قطعه به دلیل تحریم های سال های اخیر کشورمان و وارداتی بودن و همچنین قیمت بالای قطعات. باعث شده که به بازار خوبی در زمینه ی خودرو تبدیل شود.

پیش نیاز تعمیرات ایسیو آشنایی کامل یک تکنسین به مواردی مانند کار با دستگاه دیاگ، نقشه خوانی، آشنایی با سنسورها و عملگرها، توانایی تشخیص انواع ایسیو، آشنایی با سیستم های مالتی پلکس و مواردی مانند تعریف سوئیچ و پیکربندی مسلط باشد.در صورت مسلط بودن تکنسین به موا رد فوق می تواند وارد بحث تعمیرات ایسیو و نودهای مالتی پلکس شده وبه راحتی از این شغل کسب درآمد کند.ما مجموعه ای از فیلم ها،مستندات، نقشه های داخلی ایسیو و نودهای مالتی پلکس را درغالب پکیج های مختلف برای شما آماده سازی نموده ایم تا شما را در امر تعمیرات یاری نماید.

این مجموعه شامل:

الکترونیک پایه :
1.مفاهیم پایه ای الکترونیک : شامل معرفی واحد کنترل الکترونیکی ایسیو،حافظه های موقت و اصلی، واحد پردازش ایسیو ،انواع خازن،مقاومت،دیود،ترانزیستور و ...و روش عیب یابی آن.
2.آموزش کار با مولتی متر
3.آموزش اولیه کار با ابزار ها و دستگاه ها

آموزش های پایه ای برای مبتدیان برروی ایسیو بوش ME7.4.5:
(این بخش مانند یک کلاس آموزشی کامل برای کابران میباشد که میتواند یک دیدگاه جامع درمورد تعمیر مدارهای الکترونیکی خودرو به شما ارائه دهد.)
بررسی مسیر سنسورها و عملگرها مانند دمای آب، پدال گاز برقی، دور موتور، ناک سنسور، TMAP، فشار گاز کولر، میکروسوئیچ فشار هیدرولیک، سوزن انژکتورها، شیر برقی کنیستر، فن خنک کننده، سیستم جرقه زنی کوئل، دریچه گاز برقی،کانکتورعیب یاب، ورودی 12ولت تغذیه، ورودی 12 ولت سوئیچ،ارتباط با آلترناتور.
و همچنین آموزش کامل برنامه ریزی ایسیو به روش J-TAG، آموزش کامل تبدیل ایسیو به روش J-TAG، آموزش کامل برنامه ریزی ایپرام به روش J-TAG، آموزش کامل برنامه ریزی ایپرام با آداپتور.

آشنایی کاربردی با ساختار ایسیو:
در این بخش یک فیلم آموزشی وجود دارد که در آن نحوه ی عملکرد ساختار ایسیو و ارتباط آن باPin out در ایسیو را به صورت یک فیلم انیمیشن نشان میدهدو مسیر شماتیک نحوه ی ارتباط سنسورها با ایسیو و همچنین پردازش آن در میکرو و ارسال آن به عملگرها ودر نتیجه عملکرد کلی ایسیو توضیح داده شده است.

کاربر پس از مطالعه ی بخش های فوق و آشنایی با عملکرد ایسیو و شناخت قطعات دیگر نیاز به کمک و راهنمایی ندارد.در ادامه آموزش ها با ورود به بخش تعمیرات ایسیو شما می توانید از نقشه ها و شماتیک ها بهترین استفاده را نموده و در تعمیرات سرعت عمل بالایی کسب نمایید. لازم به ذکر است که تمام بخش های تعمیرات ایسیو شامل تصاویر رنگی با کیفیت و شماتیک های گویا و واضح در کنار توضیحات لازم و جانمایی قطعات در این پکیج در اختیار کاربران قرارگرفته است و هر بخش در قسمت زیر که شامل چه ایسیو هایی می باشد آورده شده است.

تعمیرات ایسیو:
پکیج اول:
1. بوش BOSCH
که شامل بوش های: (ME7.4.9)، (ME7.4.4)، (M7.4.4)، (M7.9.7.1)، (7.3)، (5.2)، (ME7.4.5)
2. زیمنس (کروز)SIEMENS
که شامل زیمنس های: (Continental)، (BIFUEL)، (CROUSE CGE)، (CROUSE CGD)، (CROUSE CIX48)
3. ساژم SAGEM
که شامل ساژم های: (S2000)، (SL 96) 4. والئو VALEO
که شامل والئوهای: (J34)، (S2000 PL4) 5.SSAT
که شامل:( ایرانخودروSSAT)، (سایپا SSAT)
6.نودهای ملتی پلکس
که شامل نودهای: (FN MUX)، (CCN MUX)، (FAM) FCM ECO MUX ،(کروزECO MUX ،BCM )، (BM34)BSM 206، (FULL MUX)BSI

پکیج دوم:
1.بوش BOSCH
که شامل بوش های: (7.9.7 )، (ME 17 (China))، ( ME 17.9.71)
2. زیمنس (کروز)SIEMENS
که شامل زیمنس های: (TONDAR 90)، ( (MVM 110 3S) ECU CONTINENTAL )، (ECU SIEMENS LZNF)
3. والئو VALEO
که شامل والئو: (S3000 MEGAN)
4.نودهای ملتی پلکس
که شامل نودهای: (CCN SMS MUX)، (FN SMS MUX)
5.غرب استیل MAW
6.EASY U
تمام مسیرها ی سنسورها ی (دریچه گاز برقی، پدال گازبرقی، دمای هوای محیط، اکسیژن بالا،اکسیژن پایین، دور موتور، ضربه، موقعیت میل سوپاپ، T map، کیلومتر، دمای آب، T mapریل سوخت گاز، فشار گاز روی رگلاتور و...)، عملگرهای (کوئل دوبل و استراتژی دفیا، سوزن انژکتورهای بنزین، انژکتورهای گاز، شیر برقی کنیستر، شیر برقی مخزن گاز و رگلاتور،شیر برقی CVVT،فن دور آرام و تند و...)، میکروسوئیچ های (پدال گاز،پدال کلاچ، کلید تبدیل سوخت، سوئیچ اینرسی و...)، تغذیه مدار(رله دوبل)،شبکه CAN و کانکتورعیب یاب , همچنین روش های برنامه ریزی ایسی ها و دیتاشیت تمام ایسی ها برای هر ایسیو به صورت جداگانه و مجزا تدوین شده است .

آزمایشگاه مجازی:
1.آزمایشگاه مجازی خازن
2.آزمایشگاه مجازی الکترونیک پایه
3. 1.آزمایشگاه مجازی نسبت طول و قطر سیم و تاثیر آن بر مقاومت و شدت جریان
4.آزمایشگاه مجازی قانون اهم
5.آزمایشگاه مجازی قانون فارادی
6.آزمایشگاه مجازی الکتریسیته ساکن بدن انسان در اثر اصطحکاک

در صورت خرید پکیج اول بخش های الکترونیک پایه، آموزش های پایه ای برای مبتدیان بر روی ایسیو بوش ME7.4.5 و آشنایی کاربردی با ساختار ایسیو با پکیج اول فعال می شود.برای استفاده بهتر از این مجموعه آموزشی حتما ابتدا پکیج اول را خریداری نموده و سپس پکیج دوم و یا هر دو پکیج را همزمان فعال نمایید. استفاده از پکیج دوم به تنهایی برای شما مفید نخواهد بود. پکیج دوم در حال حاضر شامل بخش های اشاره شده در فوق می باشد.که در آینده چند ایسیو و چند نود در حال آماده سازی به صورت رایگان برای کاربرانی که این پکیج را دارند، به این بخش اضافه می گردد.

دانلود فایل پی.دی.اف مقاله تعمیرات ECU